وبلاگ

خانهاخبار سپاسنقد و بررسی کتاب «سراب آزادی» _ ۱۱ اردیبهشت ۱۳۹۶

نقد و بررسی کتاب «سراب آزادی» _ ۱۱ اردیبهشت ۱۳۹۶

نشست نقد و بررسی کتاب «سراب آزادی» زندگینامه و خاطرات مریم سنجابی از اعضای شورای رهبری سازمان مجاهدین خلق و مسئول پرونده‌های پرسنلی در سی‌امین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران برگزار شد.

در ابتدای این نشست، جواد منصوری اولین فرمانده سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در سخنانی بیان کرد: سازمان مجاهدین خلق یا همان منافقین تا زمان پیروزی انقلاب به گونه‌ای بودند و بعد از پیروزی انقلاب اسلامی نیز ماهیت دیگری پیدا کردند. سازمان بعد از قضایای دهه ۶۰ به یک برنامه جدید رسید و با همکاری سازمان‌های اطلاعاتی غرب اقدام به ایجاد یک شبکه نفوذی در دستگاه‌های جمهوری‌ اسلامی ایران کرد. همین مسئله باعث شده است که این سازمان به عنوان  یک پدیده در تاریخ تحولات سیاسی ایران مطرح بشود؛ اما آنچه که مهم است این است که سرگذشت این سازمان، عبرت‌آموز و نمونه‌ بسیار پیچیده فساد فکر، رفتار و عملکردی را برای همیشه به ثبت رسانده است.

وی ادامه داد: هم‌اکنون وقتی از سازمان منافقین سخن می‌گوییم و یا ماهیتش را توضیح می‌دهیم برای برخی باورپذیر نیست اما من کسی بودم که با آنها زیر یک سقف زندگی کرده‌ام و برای سه سال با مسعود رجوی بوده‌ام. بنابراین من سخنانم از روی خواب و خیال نیست. آنچه که از این سازمان دریافت کرده‌ام این است که به هیچ چیز جز تسلط بر دیگران و قدرت اعتقاد ندارند برای همین به مرور زمان حقیقت آنان مشخص خواهد شد.

منصوری درباره ماموریت شبکه‌ای سازمان منافقین در کشور توضیح داد:‌آنها با همکاری سازمان‌های اطلاعاتی مانند موساد، «ام آی ۶» و «سیا» در مرحله نخست به دنبال تسلط و نفوذ در دستگاه‌های مختلف برای جمع‌آوری اطلاعات در زمینه اهداف، عملکردها و افراد هستند. هدف دوم‌شان ترور شخصیت‌ها است که بسیار زیرکانه آن را به واسطه جریان‌های رسانه‌ای مدیریت می‌کنند. سومین هدف آنها  ایجاد تفرقه و شکاف بین نیروهای مملکت است که ما اکنون خط آنها را رصد و پیگیری می‌کنیم. ماموریت پایانی ‌آنها نیز ایجاد جنگ تبلیغاتی و روانی علیه جمهوری اسلامی ایران است چرا که می‌خواهند در داخل و خارج از کشور به توان و اعتبارمان ضربه بزنند. البته این برنامه‌یشان دراز مدت و تدریجی است.

این تحلیلگر خاطرنشان کرد: اعضای سازمان مجاهدین اکنون جزو مشاوران سعودی آمریکایی و صهونیستی هستند و همانطور که گفتم به دنبال گسترش نفوذ خواهند بود. بی‌شک کتاب‌هایی مانند «سراب آزادی» و «خواب‌گردها» آثار بسیار خوبی در خصوص شناخت ماهیت این سازمان محسوب می‌شوند. هرگاه چنین کتاب‌هایی به چاپ می‌رسند آنها عنوان می‌کنند خط ومشی ما تغییر کرده است و در قالب‌های بین‌المللی و یا سیاسی فعالیت داریم اما این مسئله دروغ محض است چرا که اساساً امکان تغییر ماهیت در سازمان مجاهدین خلق وجود نخواهد داشت. آنها همچنان تفکرات ماکیاولیستی دارند که انحراف و التقاط در آن موج می‌زند.

در ادامه، مریم سنجابی دررابطه با چگونگی پیوستنش به مجاهدین خلق توضیح داد و گفت:  من در سال ۱۳۶۵ درحالی که ۱۲ ساله بودم به این سازمان پیوستم. ابتدا به ترکیه رفتم و سپس از آنجا به کمپ اشرف منتقل شدم. کتاب سراب آزادی زندگینامه من است و خدا را شکر می کنم که توانستم بعد از ۲۵سال حضور در سازمان مجاهدین از کمپ فرار کنم و جوانانمان را به یک آگاهی پیرامون آنچه که ماهیت سازمان است برسانم. ساختار سازمان مجاهدین بسیار پیچیده است. آگاهی یافتن از ماهیت اشرف و منافقین ۸ تا ۲۰ سال زمان می‌خواهد

این عضو پیشین سازمان مجاهدین گفت: در این سازمان فقط رهبر فرقه کنترل ذهن را در دست دارد و صد در صد اطلاعات ایزوله شده در اختیار اعضا قرار می‌گیرد. آنها با شعار آزادی و عدالت اجتماعی فعالیت‌های خود را پیش می‌برند اما اهداف سازمان ۱۸۰ درجه با این شعارها تفاوت دارد. وی با بیان اینکه ساختار سازمان منافقین بشدت پیچیده است و در سالهای اول عضویت نمی‌توان به هویت آن پی برد، گفت: من در این کتاب این پروسه و شیوه پیچیده که حاصل چندین سال حضورم در این سازمان است را آورده‌ام.

در پایان مراسم از چاپ دوم کتاب سراب آزادی با حضور نویسنده کتاب و آقای دکتر منصوری و نماینده انجمن پیشکسوتان سپاس رونمایی شد.