امروز
شنبه - ۹ مرداد - ۱۴۰۰
مصادف با
21 - ذو الحجة - 1442
و
2021 - 31 - Jul
ساعت :

 استقرار گروه ضربت در مشکین شهر

 در تاریخ 20 خرداد 1358، گروه ضربت انقلاب اسلامی مشکین‌شهر به سرپرستی استوار ملک‌اوغلی برای کشف اسلحه، مواد مخدر و اجناس مسروقه، در نقاط مسلط بر جاده­های ورودی شهر مستقر شد.

                                                                                                                                                                                         اطلاعات، ش ۱۵۸۷۵، ص ۱۰

 حمله مسلحانه در کرمانشاه

 در تاریخ 20 خرداد 1359، مهاجمین مسلح با خمپاره شهر پاوه را از نوریاب مورد حمله قرار دادند. روابط عمومی لشکر 81 زرهی کرمانشاه اعلام کرد: که ساعت 12:45 پریروز نیروهای بعث عراق از پاسگاه قلمه پهودی واقع در خاک عراق به سوی پاسگاه  تنگاب نو آتش گشودند که نیروهای کشور جمهوری اسلامی ایران مستقر در این پاسگاه به آتش آنها پاسخ دادند. بر پایه همین گزارش دیروز و دیشب منطقه گهواره کرند و کوزوران صحنه درگیری‌های مسلحانه عشایر این مناطق با مهاجمین مسلح بود. در منطقه کوزران مهاجمین مسلح روستای ورله را با آرپی جی 7 مورد حمله قرار دادند و به خانه‌های اطراف مقر گروه ضربت مستقر در این منطقه خساراتی وارد آوردند. فرمانده گروهان ژاندارمری اسلام آباد پیش از ظهر دیروز برای پایان دادن به درگیری‌های منطقه و باز پس گرفتن گوسفندان سرقت شده با عده‌ای از ماموران مسلح راهی منطقه درگیری شد.

                                                                                                                                                                                          کیهان، ش ۱۱۰۱۷، ص ۱۶

 حمله ضد انقلاب به بوکان

در تاریخ 20 خرداد 1360، افراد ضد انقلاب وابسته به حزب منحله دمکرات یکی از پایگاه‌های مستقر در جاده بوکان ـ سقز را مورد حمله قرار دادند که با آتش متقابل سپاه پاسداران و ژاندارمری روبرو شدند و ضربه سختی به ضد انقلابیون وارد آمد.  بر اساس این گزارش، نبرد شدید تا صبح دیروز همچنان ادامه داشت و افراد ضد انقلاب با به جای گذاشتن 10 اسیر و تعداد زیادی کشته از محل درگیری گریختند. در این درگیری 4 تن از نیروهای اسلام شهید و چند تن دیگر زخمی شدند.

                                                                                                                                                                                            کیهان، ش ۱۱۳۰۵، ص ۲

 حمله به دفتر رییس جمهور در بوکان

در تاریخ 20 خرداد 1360، دفتر هماهنگی مردم با رییس جمهور در تربت حیدریه توسط عده ای مورد حمله قرار گرفت. بر اساس این گزارش افراد مذکور پس از شکستن قفل در ورودی ساختمان این دفتر به آن وارد شده و آنجا را به آتش کشیدند.

                                                                                                                                                                                           کیهان، ش ۱۱۳۰۵، ص ۲

 برکناری بنی صدر

در تاریخ 20 خرداد 1360، طی حکمی از سوی امام خمینی رهبر انقلاب و بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران آقای بنی‌صدر از فرماندهی کل قوا برکنار شد. متن حکم امام از سوی دفتر امام خمینی در ساعت 23:16 دقیقه دیشب (چهارشنبه 20/03/1360) بدین شرح در اختیار خبرگزاری پارس قرار گرفت: ستاد مشترک نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران آقای ابوالحسن بنی‌صدر از فرماندهی نیروهای مسلح برکنار شده‌اند. (روح الله الموسوی الخمینی 20/3/ 60)

                                                                                                                                                                                                          کیهان، ش 11306، ص 2

 حمله به ارومیه

در تاریخ 20 خرداد 1360، کمیته انقلاب اسلامی بزرگ آباد واقع در 25 کیلومتری جنوب ارومیه در ساعت 3:30 بامداد دیروز مورد حمله مهاجمین مسلح غیر قانونی واقع شد و با مقاومت سر سختانه پاسداران مستقر در کمیته، مهاجمین مجبور به عقب نشینی شدند. در درگیری بین مهاجمین و پاسداران کمیته 3 نفر از برادران پاسدار به نام‌های صاحبعلی آرمانی، یدالله فرامرز و امیر شمس به شهادت رسیده و یک تن دیگر به نام حبیب شهریار زخمی شد.

                                                                                                                                                                                             کیهان، ش ۱۱۳۰۵، ص ۱۱

 پاکسازی روستاهای تکاب

در تاریخ 20 خرداد 1361، به گزارش رسیده به نقل از قرارگاه مقدم نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران پاکسازی جاده و روستاهای مذکور در شهرستان تکاب، در ادامه عملیات دست یافتن بر کوه «سورسات» از مهم‌ترین ارتفاعات منطقه سائین بلاغ انجام گرفت که طی آن تلفات سنگینی به ضد انقلابیون وارد آمد و دو دستگاه جیپ آنها به غنیمت گرفته شد.

                                                                                                                                                                                                  کیهان، ۱۱۵۹۹، ص ۱۹

 حمله به مریوان

در تاریخ 20 خرداد 1361، عده‌ای از اعضای گروهک کومله صبح روز سیزدهم خرداد ماه با حمله به روستای «سنناز» از توابع مریوان به سوی چوپانی به نام جلیل رسولی سی گلوله شلیک کردند و وی را به شهادت رساندند. بر اساس گزارش روابط عمومی سپاه پاسدارن مریوان ضدانقلابیون در این حمله 32 رأس گوسفند را کشتند و 40 رأس دیگر را با خود به غارت بردند.

                                                                                                                                                                                                        کیهان، ش ۱۱۵۹۹، ص ۸