امروز
شنبه - ۹ مرداد - ۱۴۰۰
مصادف با
21 - ذو الحجة - 1442
و
2021 - 31 - Jul
ساعت :

حمله مسلحانه مأموران ساواک به زندان شوشتر        

در تاریخ 24 خرداد 1358، به دنبال اعلامیه دادگاه انقلاب اسلامی شوشتر و درخواست معرفی متهمی به ‌نام ستار کلانتر، وی خود را به دادسرا تسلیم کرد. پس از مراجعه ستار کلانتر بلافاصله بازجویی از وی آغاز شد که در این لحظه عده‌ای از بازماندگان و عوامل ساواک برای نجات ستار کلانتر به زندان حمله کردند و با تیراندازی به پاسداران و مأموران مستقر در زندان 5 تن از آنان را مجروح کردند. همچنین چند تن از حمله‌کنندگان دستگیر شدند و چندین دستگاه اتومبیل آنها هم به‌وسیله مأموران توقیف شد.

                                                                     اطلاعات، ش 15879، ص 3 

حمله به ساختمان رادیوی ایرانشهر

در تاریخ 24 خرداد 1358، چند فرد مسلح، به نگهبانان ساختمان رادیوی ایرانشهر حمله کردند و پس از قتل یک سرباز وظیفه به‌ نام عباس ایزدی و مجروح کردن دو سرباز دیگر به‌نام‌های رستم رضایی و الله‌نفس تیموری، نگهبانان محافظ رادیوی ایرانشهر را خلع سلاح کرده و متواری شدند. فرمانده هنگ ژاندارمری ایرانشهر با تأیید این خبر گفت، مهاجمان بین 7 تا 10 نفر بودند که پس از سرقت سلاح‌های مأموران ژاندارمری مستقر در محل ساختمان رادیو، این محل را ترک کردند و هم‌اکنون مأموران ژاندارمری در تعقیب مهاجمان هستند.

                                                                                                                                   اطلاعات، ش 15881، ص 3

کشف سلاح در سرپل ذهاب

در تاریخ 24 خرداد 1358، گروه ضربت مستقر در پایگاه ابوذر (قلعه شاهین سابق) واقع در سرپل ذهاب، یک گروه سی‌ و هفت نفری را که به‌ وسیله مراد صالح‌ رشیدی رهبری می‌شدند دستگیر کردند. از دستگیرشدگان چهار قبضه تفنگ ژ-3، یک قبضه تفنگ برنو، یک قبضه تفنگ ام- یک و چهار قبضه اسلحه کمری کشف شد.

                                                                                                                     کیهان، ش 10732، ص 7

 دستگیری عوامل خرابکاری در تهران

در تاریخ 24 خرداد 1358، پاسداران کمیته انقلاب اسلامی راه‌آهن تهران 2 نفر را هنگام عملیات خرابکاری بین ایستگاه‌های راه‌ آهن اهواز و خرمشهر دستگیر کردند که با دستگیری آنها، 8 نفر دیگر که در اطراف کمین کرده بودند و ناظر اعمال 2 همکار خرابکار خود بودند به دام افتادند. از دستگیرشدگان 2 قبضه اسلحه کلاشینکف و تعداد زیادی فشنگ به دست آمد و از جیب یکی از آنها یک چاقوی ضامن‌دار خون‌آلود کشف شد که همگی تحویل فرمانداری خرمشهر شدند.

                                                                                                                             کیهان، ش 10732، ص 2

دستگیری یکی از مشاوران محمدرضا شاه

در تاریخ 24 خرداد 1358، دکتر امیر هوشنگ رام (مدیرعامل سابق بانک عمران و یکی از مشاوران محمدرضا شاه) هنگام فرار از مرز آبی جنوب به‌ وسیله پاسداران انقلاب در بوشهر بازداشت شد. وی که به‌ اتفاق چهار تن دیگر از عمال رژیم پهلوی قصد فرار از کشور را داشت، زمان دستگیری و در بازجویی‌های اولیه، خود را احمد نصریه معرفی کرد. بر اساس همین گزارش امیر هوشنگ رام برای تحویل به دادسرای انقلاب مرکز به تهران اعزام شد.

                                                                                                                         جمهوری اسلامی، ش 13، ص 3

  کشف سلاح در شیراز

در تاریخ 24 خرداد 1358، پاسداران انقلاب اسلامی شیراز موفق شدند در جاده بوشهر تعداد ده قبضه کلت، 6 قبضه تفنگ سوزنی و برنو به همراه 284 فشنگ را از سرنشینان یک تویوتا کشف و ضبط کنند.

                                                                                                             جمهوری اسلامی، ش 13، ص 3

 انفجار در کرمانشاه

در تاریخ 24 خرداد 1359، بمبی در کوچه پشت مدرسه علمیه آیت‌الله بروجردی کرمانشاه منفجر شد که باعث شکسته شدن شیشه‌های خانه های اطراف محل انفجار شد این انفجار که از نوع صوتی مورد تلفات جانی به همراه نداشت و جریان از سوی شهربانی کرمانشاه تحت بررسی است.

                                                                                کیهان، ش 11019، ص 16

درگیری در لاهیجان

در تاریخ 24 خرداد 1360، در درگيری كه بين گروه‌های مختلف در لاهيجان روی داد يک زن 45 ساله كشته شد. پنج شنبه شب گذشته گروهي از طرفداران مجاهدين خلق به حمايت از بني صدر در برخي از خيابان‌های لاهيجان دست به راهپيمايي زدند. اين عده با گروهي ديگر كه به مخالفت با بني صدر شعار مي‌دادند برخورد كرده و در نتيجه درگيری به وجود آمد. در جريان اين در گيری‌ها، گروهی با آتش زدن لاستيک در معابر عمومي دست به تظاهرات زدند. در اين تظاهرات در نتيجه تير اندازی، يک زن 45 ساله به نام گياو پرور در دم كشته شد. ضمناً بعد از ساعت شش بعد از ظهر پنج شنبه نيز در گيری‌های پراكنده‌ای بين طرفداران و مخالفان بني صدر در شهر صومعه‌سرا پيش آمد و عصر پريروز در رشت نيز گروهی در حالي كه عكس‌هايي از رجايی در دست داشتند در سبزه ميدان رشت به طرف‌داری از ايشان و عليه بني صدر دست به راهپيمايی زدند كه بدون درگيری پايان گرفت.

                                                                                                       كيهان،ش 11308، ص 2

درگیری با اشرار در مهاباد

در تاریخ 24 خرداد 1361، در پی بروز درگیری­‌های تحمیلی در مهاباد که منجر به شهادت 7 تن از مردم بی­گناه و مجروح شدن 34 نفر دیگر شد. صبح دیروز در این شهر تعطیل عمومی اعلام شد. به منظور بزرگداشت یاد شهدای درگیری مهاباد مردم مسلمان و مبارز اصناف، بازاریان و کارکنان ادارات دولتی ضمن تعطیل محل کار خود در مراسمی که در مسجد جامع این شهر برپا شد شرکت کردند. اصناف مهاباد همچنین با تجمع در فرمانداری این شهر و صدور اطلاعیه خواستار هماهنگی با مقامات مسئول در سرکوبی هر چه بیشتر اشرار شدند. گزارش­‌های دیگر رسیده از اوضاع مناطق مختلف آذربایجان غربی حاکی است عناصر مسلح ضدانقلاب وابسته به حزب منحله دموکرات در حمله به دو خودرو حامل برادران ارتشی و پاسدار در منطقه نقده سه تن از رزمندگان اسلام را مجروح کردند.

                                                                                                                   کیهان، ش 11602، ص 2

کشف سلاح باند توطئه‌گر در شیراز و ارومیه

در تاریخ 24 خرداد 1362، پاسداران شیراز و ارومیه موفق شدند مقدار زیادی سلاح های مختلف در جاسازی یک تریلر کشف کنند این سلاح‌ها در کف تریلر شماره 26835 تهران 14 به طور ماهرانه‌ای جاسازی شده بود  تعداد این سلاح‌ها 123 قبضه تفنگ و کلت و 7 هزار تیر فشنگ اعلام شده است این سلاح ها از ارومیه به شیراز انتقال داده شده بود. کشف این مقدار اسلحه در بحبوحه درگیری های فیروز آباد شایعاتی بدنبال داشته است و گروه تحقیقات سپاه پاسداران فارس و ارومیه این موضوع را دنبال می کنند تا این باند عظیم را پیدا کنند و توطئه گران معلوم شوند .

کیهان، ش 11019، ص 13

انفجار بمب در پالایشگاه آبادان

در تاریخ 24 خرداد 1362، سه‌شنبه‌ شب و صبح روز چهارشنبه 3 بمب با صدای مهیبی در محوطه پالایشگاه نفت آبادان و اداره کل بندر و کشتیرانی خرمشهر منفجر شد. ساعت 11:30 سه‌شنبه‌شب 2 بمب در منطقه «بریم» پالایشگاه آبادان منفجر شد و باعث وحشت ساکنان منطقه گردید. کارشناسان مربوطه اعلام کردند هیچ‌گونه خسارتی به پالایشگاه وارد نشده است. همچنین صبح امروز (چهارشنبه) یک بمب که در طبقه اول ساختمان اداره کل بندر و کشتیرانی خرمشهر کار گذاشته شده بود منفجر شد و خساراتی به این ساختمان وارد کرد. تاکنون گزارشی درباره تلفات جانی به دست نیامده است.

 اطلاعات، ش 15879، ص 1

کشف سلاح _ پاکسازی منطقه کردستان

در تاریخ 24 خرداد 1362، در پی عملیات پاکسازی 11 نفر مهاجم کشته و تعدادی سلاح کشف می‌شود. به گزارش خبرگزاری پارس سپاه پاسداران غرب کشور مستقر در کرمانشاه در رابطه با عملیات پاکسازی منطقه کردستان و اورامانات اطلاعیه‌ای صادر کرد متن این اطلاعیه چنین است در رابطه با عملیات پاکسازی منطقه کردستان و اورامانات از لوث وجود اشرار بدین وسیله به اطلاع عموم میرساند که بر سران غیور ارتشی و پاسداران رشید انقلاب اسلامی و پیشمرگان مسلمان کرد به طور شبانه روزی مشغول فعالیت‌اند. سپاه پاسداران انقلاب اسلامی جوانرود همراه با عده ای از پیشمرگان مسلمان کرد در روز بیستم خرداد ماه در حال گشت در حوالی جوانرود با ضد انقلاب درگیر شدند و در این درگیری 11 نفر از مهاجمان کشته شدند و یک قبضه خمپاره 60 میلیمتری با بیست عدد مهمات آن و تعداد زیادی فشنگ کلاشینکف و ام-یک کشف و ضبط شد.

کیهان، ش 11019،ص 16